אבנים עם לב אדם

Stones with a human heart

מנציחים את זכרם של חללי צה"ל ופעולות האיבה.
צרו אבן מעוטרת לזכרם
אנחנו נדאג להניח אותה בשמכם על קבר יקירכם

חשוב שתדעו מי אנחנו

בשיא משבר הקורונה, בשל האיסור על קיום טקסי זיכרון, הושק מיזם "אבנים עם לב אדם" ע"י ארגון "נאוה". המיזם נועד ליצור הזדהות וסולידריות עם המשפחות השכולות אשר מנועות מלהגיע לקברי יקיריהן באמצעות הנחת אבנים מעוטרות במסרים של אהבה ותמיכה על קברי חללי צה"ל, בשמן של המשפחות.

לאחר שהדבר נודע לשגרירות מוסקבה, הם פנו למארגני המיזם בבקשה להניח על קברי חללי צה"ל שבני משפחותיהם גרים ברוסיה אבנים שיגיעו ישירות מהקהילה היהודית במוסקבה. במבצע מורכב שהושקעו בו מאמצים רבים, הגיעו לארץ אלפי חלוקי נחל מעוטרים שהונחו על קברי החללים. למיזם הצטרפו מתנדבים רבים שרצו לקחת חלק. מבצע הנחת האבנים תועד ומשפחות הנופלים קיבלו סרטון המתעד את הנחת האבן על קבר יקירם ולבקשת חלק מהמשפחות אף נאמר בשמם פרק תהילים לזכר החלל שנפל.

יום הזיכרון לחללי צה"ל, ובכלל – יום השנה לציון פטירת אדם קרוב, הינו יום סמלי, משמעותי ומציף רגשית. היכולת לעלות לקבר, להתייחד עם אהוביהם ולשאת דברים או תפילה, מבטאת צורך בסיסי של קרובי הנופלים/נפטרים ולעתים מקור לנחמה וביטוי רגשות פנימיים. מניעת האפשרות לפקוד את קבר הנפטרים מעצימה את הכאב. המיזם מעביר מסר חשוב למשפחות והכרה כי האובדן שלהם הינו בעל משמעות.
אנו נרצה לאפשר אלטרנטיבה סמלית ומרגשת לנוכחותם בבית הקברות.

המיזם רותם מתנדבים רבים וחושף פן מרגש של ערבות הדדית וסולידריות בחברה הישראלית.

 

 

"כי מדי דברי בו, זכור אזכרנו עוד" (ירמיהו לא, יט)

ארגון "נאוה" הוקם בשנת 2000 על ידי תהילה פרידמן במטרה לתמוך ולסייע למשפחות שכולות מטרור ואסונות. בשיא משבר הקורונה, בשל האיסור על קיום טקסי זיכרון, הושק מיזם "אבנים עם לב אדם" ע"י ארגון "נאוה". המיזם נועד ליצור הזדהות וסולידריות עם המשפחות השכולות אשר מנועות מלהגיע לקברי יקיריהן באמצעות הנחת אבנים מעוטרות במסרים של אהבה ותמיכה על קברי חללי צה"ל, בשמן של המשפחות. לאחר שהדבר נודע לשגרירות מוסקבה, היא פנתה למארגני המיזם בבקשה להניח אבנים שיגיעו ישירות מהקהילה היהודית במוסקבה על קברי חללי צה"ל שבני משפחותיהם גרים ברוסיה ולא יוכלו להגיע לארץ לטקסי יום הזיכרון בשל "סגירת השמיים" לטיסות נכנסות. במבצע מורכב שהושקעו בו מאמצים רבים, הגיעו לארץ אלפי חלוקי נחל מעוטרים שהונחו על קברי החללים. למיזם הצטרפו מתנדבים רבים. מבצע הנחת האבנים תועד, ומשפחות הנופלים קיבלו סרטון המתעד את הנחת האבן על קבר יקירם. לבקשת חלק מהמשפחות אף נאמר בשמם פרק תהילים לזכר החלל שנפל.

לאור הצלחת המיזם המאפשר למשפחות הנופלים מרחבי העולם שאינם יכולים לעלות לקברי יקיריהם ומתוך הנחה שבשל משבר הקורונה, גם ביום הזיכרון הקרוב לא יתאפשר קיום טקסי זיכרון כמו בשנים עברו, אנו מבקשים להרחיב את העשייה למדינות נוספות ברחבי העולם ולאפשר למשפחות רבות של חללי צה"ל המתגוררות בתפוצות להרגיש שותפות ביום לאומי זה ולהעצים את תחושת השייכות שלהם למדינת ישראל ולאזרחיה.

המיזם מושתת על מתנדבים ובני נוער אשר ילמדו להכיר מקרוב את הסיפור האישי והמורשת של החייל שנפל ויצרו קשר קרוב ומתמשך עם בני המשפחה הגרים בתפוצות.

אנו מזמינים אתכם להצטרף אלינו ולהיות שותפים למיזם נפלא זה המסייע להעמקת הקשר והחיבור של יהודי התפוצות למדינת ישראל ובנוסף, מוקיר להם תודה על ההקרבה הגדולה שעשו לטובת העם והמולדת.

הצוות שלנו

מיכל וואכטל חלמיש

מנהלת פיתוח בחברת מיקרו פוקוס ומנהלת בהתנדבות את עמותת "הקבוצה"

חוי ארנפלד​

מנהלת שותפה בארגון "נאוה". חוי מרכזת בהתנדבות את פרוייקט ליל הסדר למשפחות השכולות. בעבודתה, חוי מנהלת את חברת "חוי ארנפלד – השכלה אקדמית לנשים חרדיות". מתגוררת ברמת בית שמש, נשואה ואם לשלושה.

חן בר-דוד

מנהלת פרויקט "אבנים עם לב אדם" בהתנדבות. חן פעילה חברתית ביזמות רבות להעמקת הקשר עם יהדות התפוצות. בעבודתה, חן מנהלת פרויקטים ובעלת תואר B.sc בהנדסת תעשייה וניהול מאוניברסיטת אריאל בשומרון.

תהילה פרידמן

מייסדת ומנהלת ארגון "נאוה" החל משנת 2002. תהילה היא יזמית פעילה אשר פיתחה מספר תכניות ועסקים בישראל. בעלת ניסיון בניהול צוותי עבודה ופרוייקטים נרחבים. מתגוררת בקרית יערים, נשואה ואם לשישה.