אבנים עם לב אדם

Stones with a human heart

מנציחים את זכרם של חללי צה"ל ופעולות האיבה.
צרו אבן מעוטרת לזכרם
אנחנו נדאג להניח אותה בשמכם על קבר יקירכם

חשוב שתדעו מי אנחנו

בשיא משבר הקורונה, בשל האיסור על קיום טקסי זיכרון, הושק מיזם "אבנים עם לב אדם" ע"י ארגון "נאוה". המיזם נועד ליצור הזדהות וסולידריות עם המשפחות השכולות אשר מנועות מלהגיע לקברי יקיריהן באמצעות הנחת אבנים מעוטרות במסרים של אהבה ותמיכה על קברי חללי צה"ל, בשמן של המשפחות.

לאחר שהדבר נודע לשגרירות מוסקבה, הם פנו למארגני המיזם בבקשה להניח על קברי חללי צה"ל שבני משפחותיהם גרים ברוסיה אבנים שיגיעו ישירות מהקהילה היהודית במוסקבה. במבצע מורכב שהושקעו בו מאמצים רבים, הגיעו לארץ אלפי חלוקי נחל מעוטרים שהונחו על קברי החללים. למיזם הצטרפו מתנדבים רבים שרצו לקחת חלק. מבצע הנחת האבנים תועד ומשפחות הנופלים קיבלו סרטון המתעד את הנחת האבן על קבר יקירם ולבקשת חלק מהמשפחות אף נאמר בשמם פרק תהילים לזכר החלל שנפל.

יום הזיכרון לחללי צה"ל, ובכלל – יום השנה לציון פטירת אדם קרוב, הינו יום סמלי, משמעותי ומציף רגשית. היכולת לעלות לקבר, להתייחד עם אהוביהם ולשאת דברים או תפילה, מבטאת צורך בסיסי של קרובי הנופלים/נפטרים ולעתים מקור לנחמה וביטוי רגשות פנימיים. מניעת האפשרות לפקוד את קבר הנפטרים מעצימה את הכאב. המיזם מעביר מסר חשוב למשפחות והכרה כי האובדן שלהם הינו בעל משמעות.
אנו נרצה לאפשר אלטרנטיבה סמלית ומרגשת לנוכחותם בבית הקברות.

המיזם רותם מתנדבים רבים וחושף פן מרגש של ערבות הדדית וסולידריות בחברה הישראלית.

 

 

"כי מדי דברי בו, זכור אזכרנו עוד" (ירמיהו לא, יט)

לאור הצלחת המיזם המאפשר למשפחות הנופלים מרחבי העולם שאינם יכולים לעלות לקברי יקיריהם ומתוך הנחה שבשל משבר הקורונה, גם ביום הזיכרון הקרוב לא יתאפשר קיום טקסי זיכרון כמו בשנים עברו, אנו מבקשים להרחיב את העשייה למדינות נוספות ברחבי העולם ולאפשר למשפחות רבות של חללי צה"ל המתגוררות בתפוצות להרגיש שותפות ביום לאומי זה ולהעצים את תחושת השייכות שלהם למדינת ישראל ולאזרחיה.

הצוות שלנו

מיכל וואכטל חלמיש

מנהלת פיתוח בחברת מיקרו פוקוס ומנהלת בהתנדבות את עמותת "הקבוצה"

חוי ארנפלד​

מנהלת שותפה בארגון "נאוה". חוי מרכזת בהתנדבות את פרוייקט ליל הסדר למשפחות השכולות. בעבודתה, חוי מנהלת את חברת "חוי ארנפלד – השכלה אקדמית לנשים חרדיות". מתגוררת ברמת בית שמש, נשואה ואם לשלושה.

תהילה פרידמן

מייסדת ומנהלת ארגון "נאוה" החל משנת 2002. תהילה היא יזמית פעילה אשר פיתחה מספר תכניות ועסקים בישראל. בעלת ניסיון בניהול צוותי עבודה ופרוייקטים נרחבים. מתגוררת בקרית יערים, נשואה ואם לשישה.